Profil sboru

Ensemble Versus vznikl v roce 2003 jako komorní sbor studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (FF MU) v Brně a do roku 2009 vystupoval pod názvem Kamuffláž.

Sbor založil a dosud vede Vladimír Maňas. Ensemble Versus od svého počátku působí pod záštitou Ústavu hudební vědy FF MU. V roce 2009 se stal součástí brněnského sdružení hudebníků Ensemble Opera Diversa. Sbor založil a dosud vede Vladimír Maňas. Ensemble Versus od svého počátku působí pod záštitou Ústavu hudební vědy FF MU. V roce 2009 se stal součástí brněnského sdružení hudebníků Ensemble Opera Diversa.ého sdružení hudebníků Ensemble Opera Diversa.

Repertoár sboru je soustředěn na duchovní hudbu 16. (Josquin Des Pres, Pierre de la Rue, Heinrich Isaac, Jacobus Vaet, Carlo Gesualdo)
a 20
. století (Francis Poulenc, Marcel Duruflé, Bohuslav Martinů, Benjamin Britten, Petr Eben, Ivan Hrušovský) a na duchovní díla současných skladatelů (Ondřej Kyas, Alain De Ley, František Emmert).

Muzikologické zázemí umožňuje souboru provádět renesanční skladby ve vlastních transkripcích, rovnocenné místo v repertoáru mají také skladby vzniklé na objednávku sboru.

Ensemble Versus postupně vybudoval několik tematicky zaměřených „zpívaných rozjímání“ s repertoárem a cappella (Mors et Vita, Ante et Nunc, Laudes Mariae, Vox in Deserto, Epiphania, Passio Christi, Resurrectio Christi).

Kromě těchto vlastních vystoupení se soubor podílel větších, vokálně instrumentálních projektech: Na provedení Requiem W. A. Mozarta
a A. Salieriho (dir. Andreas Kröper) s orchestrem Concertino notturno Praha a sólisty v rámci Smetanovských dnů Plzeň v únor 2009, tehdy
v počtu dvanácti zpěváků. Spolu s orchestrem Ensemble Opera Diversa (EOD), sborem Vox Iuvenalis a sólisty (dir. Jan Ocetek) provedl v premiéře Stabat Mater brněnského skladatele Ondřeje Kyase (březen 2010). Pod vedením Andrease Kröpera se v září 2010 podílel s orchestrem EOD na novodobé premiéře gratulační kantáty Antonia Salieri v Náměšti nad Oslavou.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info